Aktualności

     • Konferencja metodyczno-historyczna

     • W piątek 2 września w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie odbyła się konferencja metodyczno-historyczna upamiętniająca wydarzenia z 31 sierpnia 1982 roku. Wówczas to przez kraj przeszła fala protestów przeciwko stanowi wojennemu, które zostały brutalnie stłumione przez komunistyczne władze PRL. W Gorzowie manifestacje objęły całe Śródmieście i trwały do późnych godzin wieczornych. Wielu uczestników zostało dotkliwie pobitych, a także aresztowanych. Podczas konferencji wygłoszony został m.in. wykład dr hab. Dariusza Rymara na temat wydarzeń „Gorzowskiego Sierpnia 82” , a swoje wspomnienia przedstawili ich naoczni świadkowie i uczestnicy - Ireneusz Grzegolec, Zbigniew Rudziński oraz Jerzy Dutkiewicz. W dyskusji głos zabrał również Dyrektor naszej szkoły Pan Leszek Weichert, opowiadając o swoich doświadczeniach na temat tamtych wydarzeń. Na zakończenie konferencji wzruszającą inscenizację przedstawiła grupa teatralna z II Liceum Ogólnokształcącego. W spotkaniu licznie uczestniczyła młodzież z gorzowskich szkół, w tym także z naszej. Pielęgnowanie pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach z naszej lokalnej historii, będącej nierozerwalną częścią tej powszechnej, jest bardzo ważne, bo wiąże nas z miejscem, w którym żyjemy. Przede wszystkim jednak uświadamia nam, że historię tworzy każdy z nas - czy to jako bezpośredni uczestnik lub inicjator zdarzeń, czy też jako ich świadek lub obserwator - tak jak nasi rodzice i dziadkowie czterdzieści lat temu w naszym mieście.

      Więcej informacji na temat Gorzowskiego Sierpnia 1982 oraz obchodów jego czterdziestej rocznicy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej 

      https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/169627,Obchody-40-rocznicy-Gorzowskiego-Sierpnia-1982-r.html

     • Wyniki egzaminów ósmoklasisty :)

     • Dziś poznaliśmy wyniki egzaminów ósmoklasisty. Z dumą możemy poinformować, że nasi uczniowie niezmiennie pozostają w czołówce gorzowskich szkół. Oto tegoroczne osiągnięcia:

      język polski – 75,5% (średni wynik w Polsce: 60%; w województwie: 57%),

      matematyka – 84,4% (57%; 53%),

      język angielski – 93,1% (67%; 65%).

      Gratulujemy ósmoklasistom, rodzicom i nauczycielom! Jesteście wielcy!

     • Gra miejska "Przygoda z Tatą"

     • Dzisiejszy upał nie przestraszył naszych Turystycznych Rodzinek Po odebraniu pakietu startowego wędrowały wylosowaną trasą, realizując 6 zadań. Była recytacja "Lokomotywy", malowanie obrazu "Nad Kłodawką", układanie rymowanki czy rozwiązywanie krzyżówki. Podobała się też gra w klasy, wykonanie ramki na zdjęcia czy ułożenie puzzli ...

      Emocji było sporo, a na koniec nagrody - bilet do kina i pyszne desery lodowe

      Gra miejska "Przygoda z Tatą" została przygotowana przez Oddział PTTK Ziemi Gorzowskiej, Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, a sfinansowano ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

      Turystyczne Rodzinki, wstawiajcie, proszę, w komentarzach swoje zdjęcia

      Hanna Rudzińska - opiekun Szkolne Koła PTTK

       

     • Gra miejska "Przygoda z Tatą"

     • Turystyczne Rodzinki 😊

      Już niedzielę od godziny 15:00 będziecie mogły wziąć udział w grze miejskiej „Przygoda z Tatą”. Spotykamy się przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Mapki z trasami i zadaniami będą wydawane do godziny 16:00. Nie liczy się czas, tylko wspólnie spędzone chwile przy dobrej zabawie.  Na Starym Rynku od godziny 17:00 do 18:30  organizatorzy czekają na Was z nagrodami 😊

      Grę opracował Odział PTTK Ziemi Gorzowskiej.

      Zadanie sfinansowano ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

     • Poznajemy nasze miasto...

     • Dlaczego drzewa są pomnikami przyrody? Kim był Max Bahr? Kto zdobi fontannę Pauckscha? Jak działa zegar słoneczny? Jak w średniowieczu budowano mury obronne? Ile km trzeba przejechać do Wiednia? Gdzie w Katedrze można znaleźć szachownicę?

      Na te i mnóstwo innych pytań szukali odpowiedzi uczniowie kl. I - III podczas wycieczki po naszym mieście zorganizowanej przez Panią Hannę Rudzińską.

      Nie przeszkodził nam deszcz, a lody były pyszne. Przeczytaliśmy wspólnie "Lokomotywę" Juliana Tuwima i posłuchaliśmy "Zaczarowanej fontanny" Pana Władysława Wróblewskiego

     • Wycieczka do Berlina

     • Samochód przecięty wzdłuż karoserii, tworzenie dźwięku o konkretnej częstotliwości, powodowanie wyładowań elektrycznych, zabawy wiązką światła – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały grupę uczniów z klas VII i VIII w Muzeum Techniki w Berlinie. Była też okazja do przejrzenia się w krzywym zwierciadle czy skorzystania z pomocy robota – mówiącego po polsku! – prowadzącego do wybranego eksponatu. Zbiory Muzeum Techniki są naprawdę imponujące, można prześledzić tam dzieje informatyki, jubilerstwa, filmu, fotografii, kolejnictwa czy motoryzacji.

      Jako że stolica Niemiec była dla sporej części grupy miastem nieznanym, przewodniczka pokazała kilka najważniejszych atrakcji turystycznych. Uczniowie byli więc pod Bramą Brandenburską, widzieli aleję Unter den Linden (i odbudowywaną polską ambasadę), katedrę św. Jadwigi, plac Żandarmerii (zdaniem nie tylko naszej przewodniczki – najpiękniejszy w mieście), Wieżę Telewizyjną oraz miejsce palenia książek w 1933 roku. Nie mogło zabraknąć także prawdziwego currywursta i bratwursta.

     • Warsztaty cukiernicze dla klas 1-3

     • W ostatnich dniach maja klasy młodsze odwiedziła TortUla, która przeprowadziła warsztaty cukiernicze. Dzieci nauczyły się robić figurkę misia z lukru plastycznego i porozmawiały o nadchodzącym Dniu Dziecka. To był miły i słodki czas ;) Dziękujemy za wizytę!